Basketbalisti Francúzska získali titul majstrov Európy

23.09.2013 Celý región

Ľubľana 22. septembra (TASR) - Basketbalisti Francúzska sa stali majstrami Európy, keď v nedeľňajšom finále v Ľubľane zdolali Litvu 80:66.

Francúzski reprezentanti položili základ úspechu v prvom polčase, v ktorom triumfovali 50:34. V ďalšom dejstve len potvrdzovali svoje vedenie a duel dotiahli do úspešného konca.

Francúzi na tróne európskych šampiónov vystriedali Španielov, ktorí vybojovali po vysokej výhre 92:66 nad Chorvátskom bronzové medaily.

Úvod stretnutia lepšie zachytili francúzski reprezentanti, ktorí po celý čas viedli a Litva sa len doťahovala. Litovčania však zvyšovali tlak a 30 sekúnd pred koncom prvej štvrtiny sa po prvý raz dostali do vedenia 20:19. Najväčšiu zásluhu na tom mal 11-bodový Linas Kleiza. Hra bola v nasledujúcom priebehu vyrovnaná, ani jedna strana si nevedela vytvoriť väčší náskok. Potom však prišla chvíľa Francúzov, 14-bodovou šnúrou, ktorú odštartoval trojbodový Nicolas Batum, vyhrali prvý polčas v pomere 50:34.

Vicemajstri Európy z roku 2011 položili základ úspechu v prvej polovici, lepšie sa presadzovali cez súperovu obranu a v ďalšej časti svoje vedenie len potvrdzovali. Litva aj napriek svojej snahe zaostávala v polovici tretej tretiny už o priepastných 19 bodov, neskôr sa "prepadli" až na rozdiel 22 bodov. Päť minút pred koncom duelu si vzal tréner Litvy oddychový čas, jeho hráčom to ale nebolo nič platné, francúzska obrana im veľa nedovoľovala a pokusy o zníženie skóre stroskotávali.

Francúzsko napokon zaslúžene triumfovalo 80:66 a zabezpečili si prvý titul majstrov Európy.

Finále:
Francúzsko - Litva 80:66 (50:34)
Štvrtiny: 19:22, 31:12, 18:16, 12:16
Zostavy a body: Batum 17, Diaw 15, Parker 12, Gelabale 7, Ajinca 4 (Petro 8, Piertus 6, Diot 5, de Colo 4, Lauvergne 2, Kahudi a Heurtel 0) - Kleiza 20, Kalnietis 19, Seibutis 10, Lavrinovič 7, Mačiulis 7 (Pocius 3, Motiejunas 0, Kuzminskas 0, Valančiunas 0, Javtokas 0). TH: 7/7 - 19/15 trojky: 5 - 7, osobné chyby: 23-15